Mechatronik samochodowy jest odpowiednikiem europejskiego zawodu “Car Mechatronic” i niemieckiego “KFZ-Mechatroniker”. Nowoczesne samochody wymagają nowoczesnych mechaników i takim właśnie jest mechatronik. Wyposażony w odpowiednie narzędzia diagnostyczne oraz wiedzę z zakresu działania wszystkich systemów samochodowych stanowi elitę branży mechanicznej, kwintesencję zawodu mechanika.   

Pojęcie mechatronika jest składową 4 podstawowych dziedzin:

- mechanika,

- elektronika,

- sterowanie,

- informatyka (komputery).

Za tym mechatronik powinien dorównywać wiedzą dobremu diagnoście i posiadać umiejętności mechanika, elektromechanika oraz elektronika. Nie mogą mu być obce układy sterujące i komputery oraz sieci informatyczne zainstalowane w nowoczesnych pojazdach. Prawdziwy super-mechanik. W przeciwieństwie do diagnosty czy elektronika potrafi samodzielnie zdiagnozować, odnaleźć i wymontować uszkodzony układ, tym samym naprawić pojazd. To tyle przynajmniej w teorii a tak naprawdę jak w każdym przypadku wszystko zależy od człowieka :)

Generalnie nie zależnie od tego, czy jest się mechanikiem czy mechatronikiem, lekarzem czy chirurgiem to bez ciągłego pogłębiania własnej wiedzy, bez śledzenia najnowszych publikacji naukowych, ciężko jest być dobrym fachowcem w swojej dziedzinie. 

   
© 2005-2015 HQ Service