Nie wystarczy być technikiem czy nawet studentem elektroniki by zostać elektronikiem samochodowym, przekonał się o tym nie jeden absolwent ogólnej uczelni. Brak orientacji w systemach samochodowych może w całości wykluczyć samodzielne działania w zakresie diagnozowania czy naprawy samochodów. Z tego też powodu większość dziś działających w branży specjalistów wywodzi się z elektromechaników, którzy musieli gruntownie wzbogacić swoją wiedzę z zakresu elektroniki :)

Nie wyklucza to oczywiście zawodowych elektroników, którzy w tym przypadku musieli dokształcić się w zakresie rozwiązań systemów samochodowych aby móc samodzielnie dokonywać napraw. W praktyce najczęściej jednak funkcjonuje układ, że elektronik, otrzymuje gotowy element do naprawy np. sterownik, czujnik itp.  Jest on za tym specjalistą tylko w swojej dziedzinie, który dokonuje naprawy już zlokalizowanych i zdiagnozowanych układów elektronicznych.  

Zastosowanie elektroniki w samochodach rozwiązało wiele problemów z jakimi borykały się systemy pozbawione elektroniki (czysto mechaniczne), tym samym jednak spotęgowały trudności mechanikom, którzy pomimo prostszej konstrukcji układów, częściej popełniali błędy diagnostyczne. Winą za to można obarczyć głównie brak wiedzy na temat działania całości systemu.  Skutkowało to w późniejszych latach powstaniem nowego mitu motoryzacyjnego o stale psującej się elektronice. Tak naprawdę elektronika nie psuje się częściej niż inne systemy np. pneumatyczne, elektryczne, hydrauliczne czy mechaniczne zastosowane w aucie. Nie rzadko układ elektroniczny zostaje zepsuty przez nieprawidłowe czynności np. mechanika. Statystycznie układów tych stosuje się też dużo więcej. Dziś każdy dobry samochód posiada kilkadziesiąt sterowników a każdy z nich korzysta przynajmniej z kilku czujników :) i steruje wieloma mechanizmami wykonawczymi. Dziś nawet każde drzwi w aucie posiadają swój osobny sterownik. Kierowcy uwielbiają gadżety więc do każdego auta pakowana jest coraz to większa liczba układów elektronicznych tym samym możliwość wystąpienia usterki elektroniki statystycznie rośnie. 

   
© 2005-2015 HQ Service