Skrzynia biegów Powershift została opracowana przez firmę Volvo we współpracy z firmą Getrag. Skrzynia Powershift funkcjonuje jak dwie równolegle działające mechaniczne skrzynie biegów (układ zbliżony do rozwiązań znanych z DSG).


Układ ten wyposażony jest w dwa, mokre sprzęgła, które działają niezależnie od siebie. Pierwsze sprzęgło steruje biegami nieparzystymi (1, 3, 5 i wstecznym), drugie steruje biegami parzystymi (2, 4 i 6). Sprzęgła, poprzez sterowane elektrohydrauliczne, działają na zmianę jedno po drugim. Kiedy załączony jest pierwszy bieg, drugi bieg jest już przygotowywany do uruchomienia. Oznacza to, że kiedy silnik na pierwszym biegu osiągnie pełną moc, układ jest gotowy na maksymalnie szybkie załączenie drugiego biegu. Po uruchomieniu drugiego, przygotowywany jest bieg trzeci itd. Pozwala to na przekazanie mocy bez zakłóceń oraz bez straty momentu obrotowego, co gwarantuje szybką i gładką zmianę biegów przy jednoczesnym ciągłym przyspieszeniu samochodu(nawet podczas zmiany biegu). Każde ze sprzęgieł funkcjonuje jak sprzęgło poślizgowe. Tłok dopycha do siebie określoną liczbę tarcz sprzęgła i dzięki wytworzonemu tarciu doprowadza do ich wzajemnego zablokowania. Sprzęgła sterowane są za pomocą układu elektrohydraulicznego, która zapewnia, że kiedy jedno sprzęgło jest załączone, drugie jest rozłączone i na odwrót.

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez firmę  Volvo Cars skrzynia Powershift gwarantuje o około 8% mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z typowymi automatycznymi skrzyniami biegów. Zmniejszenie zużycia paliwa, zmniejsza ilość spalin i ogranicza negatywny wpływ motoryzacji na środowisko naturalne.

Tak jak większość obecnie produkowanych skrzyń automatycznych również Powershift oferuje sekwencyjną zmianę biegów.
Dzięki zastosowaniu podwójnych mokrych sprzęgieł skrzynia biegów Powershift może funkcjonować przy wysokim momencie obrotowym i nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń w zakresie wyboru przełożenia. Dzięki temu układ ten idealnie pasuje do współczesnych, silników diesla o dużych mocach.

Dla zainteresowanych działaniem skrzyni Powershift umieszczamy link do filmu instruktażowego

   
© 2005-2015 HQ Service